Výmena oleja

AKÚ ZNAČKU OLEJA?

Často sa nás pýtate, ktorý olej použiť. Pre každý automobil je vhodný iný typ viskozity a tento typ sa počas starnutia vozidla a opotrebenie motora mení. Zvyčajne sa s vekom vozidla prechádza od redšieho oleja k hustejšiemu. Čo sa týka výrobcov olejov, používame BP, Shell, Castrol, Total, Petronas, VAT, čo sú prémiové oleja s trvalou kvalitou.

Typy olejov podľa viskozity:

 • 0W je veľmi riedky olej – často používaný pri výmene oleja
 • 5W často používaný typ oleja – plne syntetický
 • 10W polosyntetický olej vhodný do starších typov vozidiel – už sa veľmi nepoužíva
 • 15W sa používa do starých motorov
 • oleja long life sa používajú pre nové moderné vozy a väčšina z nich spĺňa aj normu pre motory s filtrom pevných častíc (DPF)

CENA VÝMENY OLEJA

Cena výmeny motorového oleja sa líši podľa spotrebovaného množstva   (obvykle 4-8 litrov, niekedy viac), podľa typu oleja (5w-30, 0w-20…), značky (Shell, Castrol, BP…), podľa filtra (Mann, Bosch,…) a náročnosti výmeny (približne hodinu). Presnú cenovú kalkuláciu výmeny oleja Vám radi spočítame priamo pre Vaše auto.

PREČO MENIŤ OLEJ?

Pretože zaisťuje šesť dôležitých funkcií motora:

 1. Mazanie– Úlohou oleja je predovšetkým kvalitné mazanie motora. Vďaka mazaniu dochádza k zníženiu trenia motorových dielov, ktoré spôsobujú stratu energie a zvýšenie mechanického opotrebenia.
 2. Chladenie– Ochraňuje pred prehriatím častí motora, ktoré nemôžu teplo priamo odovzdávať chladiacej kvapaline alebo vzduchu.
 3. Tesnenie– Zaistenie dobrého utesnenie pracovných priestorov medzi klznými časťami.
 4. Čistenie– Odvádzanie častí oteru, usadenín a zvyškov
 5. Obmedzenie hlučnosti– Mazacia vrstva tlmí hluk a vibrácie.
 6. Ochraňuje pred koróziou

INTERVAL VÝMENY OLEJA

Interval výmeny oleja určuje výrobca ku každému vozidlu podľa typu motora. Obvykle sa ale odporúča meniť olej minimálne raz za rok bez ohľadu na počet najazdených kilometrov. Ak jazdíte veľa, odporúčame meniť olej každých 15 000 km, aj keby to malo byť viackrát do roka. Výmena motorového leja je najzákladnejší úkon pri údržbe akéhokoľvek motora, pre to ho netreba podceňovať. V praxi sa s tým stretávame často. Ľudia zabudnú na dátum výmeny, nemajú vyresetovaný interval pre výmenu oleja, atď. Samotné odkladanie výmeny oleja alebo jeho úplné vynechanie sa výrazne podpisuje na životnosti motora. Olej sa zo svojej podstaty používaním znehodnocuje, stráca svoje mazacie schopnosti, silne sa opotrebuje a prepaľuje. Hlavne dieselové motory sú na to citlivé. Problém posledných rokov bola snaha automobiliek predĺžiť interval výmeny oleja na tzv. LONG LIFE interval, kedy motory jazdili na jednu olejovú náplň 30 000 km. V praxi sa bohužiaľ ukázalo, že to nebol správny pokus, ktorý ublížil mnohým motorom a klientom sa obvykle výrazne predražil na opravách motora. Dnes od takzvaných LONG LIFE intervalov väčšina automobiliek ustupuje a doporučuje tradičnú výmenu po 15 000 km.

ČO EŠTE ODPORÚČAME S VÝMENOU OLEJA?

U vozidiel starších ako päť rokov, alebo pri najazdených km nad 100 000 odporúčame s výmenou motorového oleja urobiť dekarbonizáciu motora, ktorá uvoľní usadeniny, karbón a ostatné nerozpustné olejové zvyšky z motorového priestoru a vráti motor do pôvodného stavu. Preplachuje sa vždy pomocou chemických čističov a efekt je zvyčajne veľmi výrazný.

Telefonická rezervácia čistenia +421 918 138 437  alebo nám napíšte email na adresu servis@autoferteam.sk