Výmena oleja

Vykonáme výmenu oleja Vášho auta. Výmena oleja je aj súčasťou servisnej prehliadky. Tento pomerne lacný úkon je dôležitý pre správny chod vášho motora. Pravidelná výmena oleja motora je základom údržby. Radšej ju nezanedbávajte. Neoplatí sa to. Výmena oleja cena – cena výmeny oleja sa vždy určuje podľa množstva oleja, typu oleja a značky. Filter oleja stojí obvykle rádovo nižších jednotiek eur.

 

Akú značku oleja?

Často sa nás pýtate, ktorý olej použiť. Pre každý automobil je vhodný iný typ viskozity a tento typ sa počas starnutia vozidla a opotrebenie motora mení. Zvyčajne sa s vekom vozidla prechádza od redšieho oleja k hustšímu. Čo sa týka výrobcov olejejov, používame BP, Shell, Castrol, Total, Petronas, VAT, čo sú prémiové oleja s trvalou kvalitou.

 

Typy olejov podľa viskozity:

 • 0W je veľa riedky olej – často používaný pri výmene oleja
 • 5W hojne používaný typ oleja – plne syntetický
 • 10W polosyntetický olej vhodný do starších typov vozidiel – už sa veľmi nepoužíva
 • 15W sa používa do starých motorov
 • oleja long life sa používajú pre nové moderné vozy a väčšina z nich spĺňa aj normu pre motory s filtrom pevných častíc (DPF)

Prečo meniť olej?

Pretože zaisťuje šesť dôležitých funkcií motora:

 

 1. Mazanie – Úlohou oleja je predovšetkým kvalitné mazanie motora. Vďaka mazanie dochádza k zníženiu trenia motorových dielov, ktoré spôsobuje straty energie a zvýšenie mechanického opořebení.
 2. Chladenie – Ochraňuje pred prehriatím častí motora, ktoré nemôžu teplo priamo odovzdávať chladiacej kvapaline alebo vzduchu.
 3. Tesnenie – Zaistenie dobrého utesnenie pracovných priestorov medzi klznými časťami.
 4. Čistenie – Odvod častí oteru, usadenín a zvyškov pre spaľovanie alebo ich vhodná úprava.
 5. Obmedzenie hlučnosti – Mazacia vrtsvou tlmí hluk a vibrácie.
 6. Ochraňuje pred koróziou

 

 

Čo ešte odporúčame s výmenou oleja?

U vozidiel starších ako päť rokov alebo nájazde nad 100 tkm odporúčame s výmenou motorového oleja urobiť  (dekarbonizáciu motora), ktorá uvoľní usadeniny, karbón a ostatné nerozpustné olejové zvyšky z motorového priestoru a vráti motor do pôvodného stavu. Preplachuje sa vždy pomocou chemických čističov a efekt je zvyčajne veľmi výrazný. 

 

Telefonická rezervácia čistenia +421 918 138 437  alebo nám napíšte email na adresu servis@autoferteam.sk